Haberler

Caz`dan Hicaz`a

Kültürlerarası Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü (INIMB) 2 gün arayla verdikleri konserlerle müzikseverleri mest ettiler.

INIMB tarafından Almanya'nın Gelsenkirchen kentindeki Horst Sarayı'nda 30 mayısta düzenlenen "Caz'dan Hicaz'a" adlı konserde Türkiye'den davet edilen sanatçılar vardı.

Konser Piyanist Dr. Kamil Sökmen'in mini dinletisiyla başladı. Türk sanat müziğinden seçtiği eserleri caz tarzında yorumlayan Sökmen'e kemanıyla Ali Ataç da eşlik edince dinleyenler bir müzik ziyafeti yaşadı.

Konserin ikinci bölümünde ise, hicaz makamında şarkılar seslendiril. Almanya'nın Leverkusen kentinde doğup büyüyen ve daha sonra Türkiye'ye giden Okan Uslu'nun da sahne aldığı ve hicaz şarkılar okuduğu konser dinleyenleri büyüledi.  

INIMB Başkanı Bircan Şimşek Kartal ve Sanat Yönetmeni Mustafa Alp Ataç konserle ilgili olarak, "Değişik bir konser organize ettik.Türkiye'den önemli sanatçıları davet ettik. Kaliteli müzikten zevk alan bir davetli gurubunun da katıldığı, muhteşem bir gece yaşıyoruz. Hep birlikte caz ve hicaz müziğinin nağmeleriyle keyif aldık" sözleriyle duygularını dile getirdiler.

Yaklaşık 30 yıl aradan sonra Almanya'ya dönen ve ilk Almanya konserini dün akşam veren TRT sanatçısı Okan Uslu da "Benim için çok farklı bir akşam. Yıllar sonra döndüğüm Almanya'da, böylesine güzel bir tarihi mekanda ve böyle seçkin bir davetli grubu karşısında sahne aldığım için çok mutluyum"  dedi.

Konserleriyle mest ettiler

Kültürlerarası Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü (INIMB), Horst Sarayı'ndaki konserden sonra 1 haziran'sa Essen'deki Lichtburg Salonu'nda diğer bir konsere imza attı.

Şef M.Alp Ataç yönetiminde şair yazar ve siyasetçi Yahya Kemal Beyatlı'nın bestelenen eserlerinden bir Yahya Kemal Beyatlı'yı anma konseri veren INIMB deyim yerindeyse hafta sonunda KRV'yi (Kuzey Ren Vestfalya) müzikleriyle mest etti.

Divan edebiyatı ile Cumhuriyet dönemi eseleri arasında köprü niteliğinde eserler veren Beyatlı'nın pek çok şiiri bestelenmiş ve şarkı formunda dillere pelesenk olmuştur.

Koro ve solistler konserin ilk bölümünde ağırlıklı olarak Yahya Kemal'in nihavent makamında bestelenen eserlerini seslendirirken, ikinci bölümde hicaz, uşşak, kürdilihicazkar, bayati gibi çeşitli makamlardaki eserleri seslendirdiler.

Muhabirce/Gelsenkirchen-Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu