Haberler

Berlin`de Türk kameramana ırkçı saldırı

Önceki gün ( 27.04.2015) Bärgida protestolarında Türk kökenli kameramana saldırı düzenlendi.

Berlintürk Haber Ajansı kameramanı Metin Y.`a İslam karşıtı iki Bärgida göstericisi tarafından önce hakeret edildi, daha sonra da göstericilerden biri elinde taşıdığı yaklaşık üç metrelik bayrak direğiyle kameramana saldırdı.

Polis koridorunu aştı

Irkçı saldırgan hızla polis koridorunu delerek, olaydan habersiz işini yapan  Berlintürk elemanının  sırtına bayrak direğini sapladı. Polisler anında saldırganı yakaladı ve olay yerinden uzaklaştırdı. Metin Y.  İse olayın hemen ardından hastaneye kaldırıldı.
Berlin`deki STK`lar saldırıyı kınadı

Berlin Türk Cemaati (TGB) Başkanı Bekir Yılmaz,  Bärgida protestocularının saldırısını kınayan bir basın açıklaması yayımladı. Bekir Yılmaz, “Berlintürk kameramanına acil şifalar temenni eder ve tüm vatandaşlara barışçıl ve huzurlu bir birlikte yaşam dileriz” dedi.  

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) da Berlinli Türk kökenli kameramana yapılan saldırıyı kınadı. TBB sözcüsü Ayşe Demir yaptığı açıklamada, İslam düşmanlığı, nefret ve ırkçılığa Berlin`de  yer verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Demir “TBB olarak bu yüreksiz saldırıyı şiddetle kınıyor ve tutuklanan faillerin uygun bir şekilde cezalandırılmasını umut ediyoruz” sözleriyle tepkisini ifade etti.  

Sevim Ercan/ Berlin

 

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu