Haberler

Bebek odalarındaki tehlike

Bebek odalarindaki tehlikeBebek odalarının demirbaşları arasında yer alan bebek dinleme telsizleri; Babyphone'lar, tehlike arz ediyor ve pek çok ebeveyn de bunun farkında değil.

Öko-test magazinin haberine ve test sonuçlarına göre pek çok Babyphone zararlı elektromanyetik dalgalar yayıyor.

Hatta öyleki, cep telefonlarından bile daha güçlü mikrodalga yaydıkları söyleniyor. Bu dalgalar, henüz gelişimini tamamlamamış olan bebek beynine daha çabuk etki ediyor çünkü tüm gün bebek bu dalgalara maruz kalıyor. Elektro-manyetik dalgaların kanserojen etkisi ise bilinen bir gerçek.

Mikrodalga değeri düşük olmalı

Test edilen bebek telsizleri arasında, düşük manyetik dalgalı olarak belirtilenlerin bile, sınırların üzerinde dalga yaydığı tespit edilmiş. Piyasadaki 19 babyphone'un yarıdan fazlasının normlara uymadığı ve izin verilenin çok üzerinde mikrodalga yaydığı tespit edilmiş.

Bebek telsizi alırken, yaydığı mikrodalga miktarını iyi bilmek lazım. Ne de olsa teknolojinin  bukadar ilerlediği bir çağda, bebeğin güvenliği için gerekli bir araç bebek telsizi. Çünkü, bebek telsizleri,bebekler uyanıp ses çıkardığı zaman haber verdikleri gibi, ani bebek ölümü denen, bebeğin nefessiz kaldığı durumlarda da, anneyi uyarabiliyor.

Derleyen: Hülya Sancak

Kaynak: Öko-Test

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu