Haberler

Balikesirliler 91.yıldönümünü Duisburg`ta kutladı

Almanya Balıkesirliler Yardımlaşma ve Kültür Derneği (BAL-DER), hafta sonu Duisburg'taki Akkurt Düğün Salaonun'da düzenledikleri etkinlikle, Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 91.yıl dönümünü kutladı. Almanya'nın çeşitli kentlerinden çok sayıda Balıkesirlinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğe, T.C Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür de katıldı.

Balıkesir Üniversitesi'nden özel davetli olarak etkinliğe katılan öğretim görevlisi Şener Teker, salonda bulunan davetlilere Balıkesir'in kurtuluş yıllarını anlattı.

Coşkulu geçen etkinlikte bir konuşma yapan BAL-DER Başkanı Kemal Kanıkurumaz, Balıkesir'in kurtuluş savaşı yıllarına dikkat çekti ve Balıkesir kültürünün tanıtımına katkı sunan derneğin önemini ve faaliyetlerini anlattı.

Başbakandan mesaj

Bir selamlala konuşması yapan T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür, kültürel bağların önemine değindi. Türkçeye özellikle önem verilmesinin ve Türkçe derslerine katılımın artmasının önemli olduğunu söyledi. Dernekleri ve kültürel faaliyetleri desteklediklerini ve davetlere katıldıklarını belirten Temür, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın etkinliğe dair masajını okuyarak da davetlilere bir süprriz yaptı.

BAL-DER Başkanı Kemal Kanıkurumaz da Başkonsolos Temür'e, Balıkesirspor'un atkısını hediye etti.

Miniklerin zeybek oyunu büyüledi

Etkinliğin eğlence bölümünde Koç Kardeşler Okestrası, Dilek Çakar ve Ali Çakar'ın müzikleriyle davetlileri eğlendirirken, BAL-DER Minik Zeybek Ekibi'nin dansları, ve folklor ekibin gösterisi salondan büyük alkış aldı.

Ayrıca Balıkesirden getirilen  zeytinler, zeytinyağı da davetliler tarafından satın alındı.

Muhabirce/ Duisburg

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu