Haberler

Avrupalı Köprübaşılılar Schwelm`de buluştu

Avrupa Trabzon Köprübaşılılar Kültür, Sosyal ve Dayanışma Derneği’nin “Birlik, Beraberlik ve Dayanışma” adı altında dördüncüsünü düzenlediği gecede, bin 500′den fazla hemşehri bir araya gelerek hasret giderdi.

Schwelm Eventhalle`de gerçekleşen geceye Avrupa`da yaşayan Köprübaşılılar yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye ve Almanya`dan misafirler

Geceye Almanya’dan ve Türkiye’den konuk olarak Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Harran Kaymakamı Muhammet Selami Yazıcı, Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatih Aksoy, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Milletvekili ve Eyalet Uyum Komisyonu Başkanı Arif Ünal, Düsseldorf Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Ilıkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı Yatırımlar Dairesi Başkanı Sayın Ahmet Malkoç, KTÜ Kulak Burun Boğaz Cerrahisi Ana Bil.Da. Başkanı Prof. Dr. Mehmet İmamoğlu, Gündoğan Mahallesi ve Köprübaşı ilçesinin ilk kadın Muhtarı Zeynep Ayar, Fidanlı Mahallesi Muhtarı Atilhan Sancak, Emekli Öğretmen Ahmet Kadıoğlu, Emekli Sağlık Personeli Mehmet Aksoy, Gebze IMAY Elektrik Şirketi Genel Müdürü Şenol Sancak, Her Yönüyle İstanbul-Trabzonlular Platformu Başkanı Köksal Öztürk, İstanbul Köprübaşılılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hükmettin Uzuntaş, Köprübaşılı iş adamı hemşehrimiz Ali Aydın ve Hüseyin Akbulut, Köprübaşı AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Musa Özdin, Köprübaşı-Beşköy ve Doğukaradeniz Haber Sitesi Yöneticisi Ali Suiçmez, KRV Devlet Demir Yolları Yöneticisi Lütfi Özcan, Güneşara Kültür Derneği Başkanı Mustafa Aydın, Siegburg Trabzonlular Dernek Başkanı Hasan Çelik, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile basın mensupları katılarak gecenin anlam ve önemini içeren birer konuşma yaptılar.

Anaç: Yöremize borcumuz var

Televizyon ve radyo sunucusu Murat Kurt’un sunduğu program İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Avrupa Trabzon Köprübaşılılar Kültür, Sosyal ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Anaç, “Sizler olmadan dernek yaşamaz ve yaşatılamaz. İyi ki sizler varsınız. Birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin pekişmesi çabasını hep birlikte gösterdik. Doğup büyüdüğümüz yöremize borcumuz var. Sizleri Almanya’da Köprübaşı’mıza sahip çıkmayı davet ediyorum. Aynı çatı altında bulunduğumuz Güneşera Kültür Derneği’nin başta kıymetli Mustafa Aydın başkanıma ve gençlik kollarına, yönetim kurulumuzun kadirşinas değerli dostum Muzaffer Aslan’a ve gecemizin medya iletişim ve diğer alanlarda beyin ve gövde takımını oluşturan Ercüment Aydın kardeşime, değerli yönetim kurulumuza, kadın kollarımızın kıymetli hanımefendilerine, her anı  bizlerle paylaşan Köprübaşı sevdalısı arkadaşlarıma ve gösterilen ilgiden ötürü bütün konuklarımıza en kalbi teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum” sözleriye geceye gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Geceye davet edilip katılamayan; Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Samsun Cumhuriyet Savcısı Yakup Aydın, 19 Mayıs Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, T.C Essen Başkonsolosu Şule Özkaya, Almanya DİTİB Dernekleri Genel Başkanı Prof. Dr. N. Yaşar Aşıkoğlu başta olmak üzere gönderilen bir çok mesaj okundu.

Plaketler verildi

Zeynep Ayar (sol)Programda, Güneşera Kültür Derneği Başkanı Mustafa Aydın, Güneşara Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Gümüş, Köprübaşılılar Derneği Kadın Kolları adına Fatma Aydın, gecenin oluşumuna katkı veren sponsorlara ve Eventhalle Schwelm`in sahibi ana sponsor İsrafil Erkılıç ve Fuat Aslan’a plaket verildi.

Yılın ailesi`ne plaket 

Ayrıca, yedi çocuğunu üniversite tahsili yaptıran Kadriye ve Mehmet Uzun çiftine  `yılın ailesi` ödülü verildiği gecede, Hülya Demirci tarafından hazırlanan Köprübaşı pastası birlikte kesilerek konuklara ikram edildi.

 

Karadeniz rüzgarını kemençesiyle estiren genç sanatçı Anıl ve Azam Yılmaz kardeşlerin söyledikleri yöre türküleri hemşehrilerinden büyük alkış alırken Dortmund Trabzonlular Derneği Karadeniz Fırtınası Horon Ekibi salonu coşturdu.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Karadenizin yıldız sesleri Nihat Kumaş ve Mikdat Akbulut sahne aldı. Sanatçıların duygusal şarkılarıyla dans eden hemşehriler, hareketli Karadeniz türkülerinde ise adeta coştular.

Gecenin finalinde müziğin zirvedeki kraliçesi Karadeniz’in güçlü sesi Zeynep Başkan ile gecenin keyfini çıkaran Köprübaşılıların oluşturdukları horon halkası salona sığmadı. Gecenin en akılda kalan bölümü ise Zeynep Başkan’ın seslendirdiği “Türkiyem Canım Benim” türküsü salonda hep birlikte söylendi ve bayrak sallayarak tempo tutuldu.

Etkinlik boyunca yöreye mahsus Karadeniz yemeklerinin bulunduğu standlarda kuyruklar gece ilerleyen saatlere kadar devam etti.

Hülya Sancak/ Schwelm

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu