Haberler

Almanya`daki Taksim

Duisburg Taksim Direnişi`nden bir kare

Türkiye`de Taksim Gezi Parkı`nda, Topçu Kışlası ve çevresinde yapılmak istenen düzenlemelere karşı direnenlere ve barışçıl gösteriler düzenleyenlere, polisin aşırı güç kullanımı, yalnız Türkiye`de değil Türkiye dışında da yoğun tepkilere ve gösterilere neden oldu.

Köln`den izlenimler

Köln Taksim Eylemi`nden bır kareAlmanya`nın Köln kentinde 1 Haziran Cumartesi günü Dom Katedrali önünde binlerce kişi Taksim`deki olayları protesto etti. Sosyal medya üzerinden bir günden daha kısa bir zamanda Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu tarafından organize edilen toplantı türkülerle başladı. AABF Genel Başkanı AKP hükümetinin tutumunu genel olarak eleştiren ve polisin göstericilere orantısız güç kullanımını eleştiren bir konuşma yaptı. AABF Gençlik Kolları Başkanı Serdar Akın konuşmasında “No respect for war!“ diyerek savaşa karşı olduklarının altını çizdi ve insanlara kimliklerinin otoriteler tarafından dikte edilmeye çalışıldığında tepkilere yol açacağını ifade etti. Toplantıya destek veren siyasiler arasında SPD NRW milletvekili Bernhard Von Grünberg de vardı. CHP NRW Birliği Başkanı Cemal Bulut yanında CHP t-shirtleri giymiş 150 kadar genç CHP`liyle gösteriye katıldı. Pankartlar Almanca, Ingilizce, Türkçe hazırlanmıştı. Konuşmalar hem Almanca hem Türkçe yapılarak kamuoyunun neler olduğu konusunda bilgilendirilmesi sağlandı.

Ayrıca çeşitli futbol takımlarının taraftarları el ele vererek Taksim`de de yapılmış olduğu gibi birlikte protestoya katıldılar.Katılanlar cep telefonlarından sosyal medyaya bilgi aktarmaya çalıştı. Polis güvenliği sağlamak için oradaydı, ancak varlığı hiç hissedilmedi, barikatlara ihtiyaç duyulmadı. Gösteriye bazı marjinal gruplar da gelmişti, örgüt bayrakları açtılar ancak, katılanlar gösterinin amacından sapmasına izin vermedi, her yaştan ve gruptan insan orada Taksim için bulunduklarını unutmadı.

Duisburg izlenimleri

Duisburg Taksim Direnişi`nden bir kareTaksim Gezi Parkı ile dayanışma gösterilerine Dusiburg da katıldı. Farklı yerlerde farklı gruplar toplanarak AKP hükümetini ve polis şiddetini protesto etti.

Duisburg Ana Tren Garı önünde yapılan “Gezi Parkı Eylemine Destek” mitingine, Türkiye Gençlik Birliği  Almanya (TGB), Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu (HDF) ve Atatürkçü Düşünce Dernekleri`nden çok sayıda vatandaş katıldı. Türk bayraklarının açıldığı eylem alanında katılımcılar, hükümet alehinde sloganlar attı. Türkiye Gençlik Birliği Almanya Genel Başkan Yardımcısı Kübra Karabiber`in basın açıklamasını okumasının ardından, kalabalık toplu halde İstiklal Marşı okuyarak dağıldı.

Duisburg`un alış veriş merkezi ve aynı zamanda buluşma noktası olan Forum önünde toplanan Marl Alevi Derneği, ATIF, Özgürlük Dayanışma Almanya ve bazı sol gruplardan kişiler katıldı. 

[[{“fid”:”923″,”view_mode”:”default”,”type”:”media”,”link_text”:null,”field_deltas”:{},”attributes”:{“height”:360,”width”:480,”class”:”media-element file-default”,”data-delta”:”1″},”fields”:{}}]]

Alman ve Türk basınının da ilgi gösterdiği eylemler olaysız sona erdi.

Yusuf Bal- Hülya Sancak/ Muhabirce

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu