Haberler

Almanya`da, Çaycuma tanıtıldı

1 Mayıs İşçi Bayramı Türkiye`de olduğu gibi, yurt dışında da kutlandı. Türklerin yoğun olarak yaşadığı şehirlerde ise Türk dernekleri de kutlamalara katıldı.

Gladbeck şehir meydanında başlayan 1 Mayıs yürüyüşü, belediye salonunda sona erdi. Gladbeck Belediye Başkanı Ulrich Roland günün anlam ve önemine değinen bir konuşma gerçekleştirdi.

Çaycuma`ya büyük ilgi

Türk dernekleri de salonda standa açtı. Avrupalı Çaycumalılar Derneği, DİTİB Gladbeck Türkiye Camii, Milli Görüş Camisi, İslam Kültür Merkezleri Camisi ve Alevi dernekleri açtıkları standlarda misafirlerine yemek ve Türk çayı ikram ettiler.

Avrupalı Çaycumalılar Derneği, açtığı standa ile Çaycuma`yı tanıttı. Çaycuma Belediyesi tarafından hazırlanan “Çaycuma`ya Bakşı“ adlı Almanca ve Türkçe hazırlanan dergi ve video gösterimi ile Çaycuma anlatıldı. Almanlar ÇAYDER Derneği standına büyük ilgi gösterdi.

Almanları çaycuma`ya davet etti

Bir takım resmi ziyaretler için Almanya`da bulunan Çaycuma Esnaf ve Sanatkalar Odası Başkanı Hayri Kandemir ÇAYDER Derneği standını ziyaret ederek, dernek başkanı Muharrem Yiğit`den bilgi aldı. Başkan Kandemir, ÇAYDER Derneği`nin Almanya`da Çaycuma`yı tanıtma noktasında önemli görev üstlendiğini ifade ederek başkan Yiğit`e teşekkür etti.

Kandemir, Almanları da Çaycuma`ya davet etti. Hayri Kandemir, Çaycuma başta olmak üzere Bartın, Karabük illerindeki turustik alanları Almanlara gezdirmekten mutluluk duyacağını ifade etti.

Yeni tanıtım projeleri

ÇAYDER Başkanı Muharrem Yiğit ise ÇAYDER`in kurulduğu 2013 yılındna beri sözde değil, özde dernekçilik yaptığına vurgu yaparak, Çaycuma`nın tanıtımı noktasında önemli çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Yiğit, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı`ya dergi için teşekkür etti.

Daha sonra, Alman misafirlere Çaycuma tanıtım dergisi hediye edildi.

Mustafa Tığlı/Gladbeck

 

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu