Haberler

ABI: Duisburg`un sorunlarını biliyoruz

Almanya'nın Duisburg kentinde ocak ayında kurulan Aktive Bürgerinitiative  (ABI), 25 Mayıs'ta yapılacak belediye ve uyum meclisi seçimlerine katılmaya hazırlanıyor.

Duisburg'taki  Akkurt Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, ABI Başkanı Birol Şenol Yıldırım, Başkan Yardımcısı Dr. Sezai Ak ve yirmiyi aşkın ABI aday adayı hazır bulundu.  ABI Başkanı Birol Şenol Yıldırım'ın selamlama konuşmasıyla başlanan toplantıda Arzu Kılıçoğlu, ABI'nin seçim programını okudu.

ABI'de, aralarında Bosna Hersek, Bulgaristan ve Fas'ın da bulunduğu yedi ayrı ulustan üye bulunuyor.

Öncelikle anadili eğitimi ve bakıcı aile sorunu

Duisburg'un sorunlarını iyi bildiklerini ve bunlar için çözüm yolları arayacaklarını belirten ABI üyeleri, ama öncelikle ana- ilk ve ortaokullarda göçmen çocuklar için ana dil dersinin verilmesi ve gençlik daireleriyle yaşanan sorunların ortadan kaldırılması için çalışacaklarını belirtti.

Gençlik daireleriyle ilgili bir soru üzerine ABI Başkanı Birol Şenol Yıldırım "Ailesinden alınan Türk çocukların Müslüman olmayan bakıcı ailelere verilmesine hepimiz karşı çıkıyoruz, ama Duisburg'ta yetmiş bine yaklaşan göçmen Türk nüfusu maalesef koruyucu aile kurumu gibi bir yapılanma içinde olmadı. Bakıcı ailelerin çoğalması ve bu ailelerin gençlik daireleri ile birlikte  çalışabilmelerini sağlamak için gayret edeceğiz" dedi.

Spor kulüplerine belediyenin daha fazla olanak tanıması için de girişimlerde bulunmayı planladıklarını anlatan Birol Şenol Yıldırım sportif faaliyetlerinin gençlerin gelişiminde önemli olduğunu vurguladı. Toplantı ABI tanıtım filminin izlenmesinin ardından sona erdi.

Muhabirce/Duisburg

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu