Haberler

6 Eylül Belediye heyeti Duisburg`a geldi

Almanya'nın Duisburg şehrindeki BAL-DER Balıkesirliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin davetlisi olarak Almanya'ya gelen Balıkesir Altıeylül Belediye Başkanı Dr. Zekai Kafaoğlu ve belediye meclisi üyelerini, Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar makamında kabul etti.

Duisburg Belediyesi'nde Gaziantep Salonu'nda gerçekleşen kabulde, samimi bir ortamda belediyecilik ve kardeş şehir ilişkileri üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Bilindiği gibi Duisburg ile Gaziantep 2005 yılından beri kardeş şehir. Altıeylül Belediye Başkanı Kafaoğlu kendilerinin de kardeş şehir konusunda çalışmaları olduğunu ifade etti.

Belediyecilikte ilerlemeler kaydedildi

Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar, Almanya'nın federal yapısı ve yerel yönetimlerle ilgili bilgiler verdi ve bazı uygulamaların Türkiye'ye de taşınabileceğini ifade etti.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise, Türkiye'nin farklı bir coğrafyada farklı koşullarda bir ülke olduğunu belirterek yapısal yeni uygulamaların zaman ihtiyacı olduğunu belirtti. Daha önce de Almanya'ya geldiğini belirten Kafaoğlu, Almanya ile kıyaslandığında eskiye oranla belediyecilikte çok yol ve ilerleme kaydedildiğini vurguladı.

Bir Türkün belediye başkanı olması gurur verici

Almanya'ya, BAL-DER'in, Balıkesir'in kurtuluşunu kutlama etkinlikleri çerçevesinde bir ziyaret gerçeklestiren heyet daha sonra Duisburg Belediyesi'nde Altın Defter'i imzalamak için konuk odasına geçti. Erkan Kocalar'ın Almanya'da bir kentte belediye başkanı olmasının gurur verici olduğunu belirten ve kendisini tebrik eden Zekai Kafaoğlu, defteri imzaladı.

Duisburg Belediye Başkan'ı Erkan Kocalar'a üzerinde tarihi şadırvan çizimi olan seramik bir plaket takdim eden Kafaoğlu'na Erkan Kocalar da, üzerinde Duisburg kentinin rölyefi olan bir tabak hediye etti.

Bilgi alışverişinde bulunmak önemli

Almanya Balıkesirliler Derneği Başkanı Önder Bulaşma ve dernek üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette, ziyaretlerin sadece derneklerin eğlencelerine katılıp geri dönmekle kalmaması gerektiğini belirten heyet ve dernek temsilcileri, karşılıklı bilgi alişverişinde bulunmanın da heyet ziyaretlerini anlamlı ve faydalı hale getirdiğini belirttiler.

Heyet, cumartesi günü Duisburg'ta Akkurt Salonu'nda BAL-DER'in düzenlediği Balıkesir'in kurtuluşu kutlamasına katıldı.

Hülya Sancak- Ercan Çalışkan/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu